صفحه اصلي > اخبار نهاد 
اخبار > هدف از طرح ضیافت ارتقاء سطح معرفتی استادان
 


 

    دوشنبه ١ بهمن ١٣٩٧                       

                        دبیر هم اندیشی اساتید دانشگاه پیام نور استان فارس::                           

هدف از طرح ضیافت ارتقاء سطح معرفتی استادان

دکتر جاجرمی زاده دبیر هم اندیشی اساتید هیئت علمی دانشگاه پیام نور استان فارس درباره طرح ضیافت اندیشه اساتید که هم اکنون در حال برگزاری می باشد، گفت :

 

 

دکتر جاجرمی زاده دبیر هم اندیشی اساتید هیئت علمی دانشگاه پیام نور استان فارس درباره طرح ضیافت اندیشه اساتید که هم اکنون در حال برگزاری می باشد، گفت: هدف از طرح ضیافت ارتقاء سطح معرفتی استادان در حوزه های اخلاقی، معرفتی، فلسفی و تاریخی است که با توجه به عناوینی که از طرف دفتر نهاد رهبری در دانشگاه های کشور ارائه می شود، برگزار می گردد.

دبیر اجرایی این طرح افزود: در این طرح موضوعاتی که بیشتر مرتبط با مسائل فکری وفرهنگی جامعه باشد، انتخاب شده تا اساتید هیئت علمی در موضوعاتی که شاید رشته تخصصی شان نباشد اما زمینه و بستر افزایش آگاهی و بصیرت انان را فراهم میکند، شرکت کرده و سطح خود را ارتقاء دهند.

دکتر جاجرمی زاده  که خود از اعضای با سابقه هیئت علمی دانشگاه پیام نور می باشد، در ادامه افزود: در این مرحله بعد از فراخوانی که به اساتید داده شد، کلاس های 3 موضوع به حدنصاب رسید که حدودا 90 نفر از اساتید هیئت علمی دانشگاه پیام نور استان فارس در این دوره شرکت فعال داشته و دارند.

این سه دوره تحت عنوان روشنفکری، غرب شناسی و اصول تعلیم و تربیت برگزار می شود که هر موضوعی در قالب دو روز کامل طی 16 ساعت ارائه می گردد و تا 3 بهمن ماه ادامه خواهد داشت.

 

کلاس روشنفکری:

دکتر خاکرند (دانشیار تاریخ دانشگاه شیراز) با نگاهی تاریخی جریان روشنفکری دینی و نواندیشی دینی در قرن معاصر در ایران را مورد توجه قرار داده و به کندوکاو افراد صاحب نظر در نحله های مختلف و برهه های مختلف قرن معاصر و اندیشه های هر یک از آنان پرداخت. در این زمینه جریانات بعد از انقلاب به صورت ویژه تر مورد بحث و بررسی قرار گرفته شد. این موضوع در روزهای 23 و 24 دی ماه ارائه گردید.

 

کلاس غرب شناسی :

در این مبحث که توسط دکتر مسعودی (دکترای جامعه شناسی دانشگاه شیراز) ارائه گردید، کلیت تمدن و علم مدرن غرب را از قبل از یونان (1500 قبل از میلاد) تا دوره رنسانس (قرن 16 و 17 میلادی) مورد توجه قرار داد و پایه های فکری- فلسفی تمدن فعلی غرب را و همچنین ظهور و بروز آندر مقولاتی همچون علم، توسعه، دانشگاه، تکنولوژی، انقلاب و روشنفکری تبین نمود. در همین راستا نیز واقعیت تمدن غرب که بر پایه عقل خود بنیاد بشر و اعلام بی نیازی از سرپرستی دین (خدا) بنا شده است را به عنوان یک واقعیت ازنظرگاه فلاسفه غربی همچون کانت و دکارت و .. مورد واکاوی قرار داد؛ که نتیجتا به طرح چالش ها و پرسش های اساسی و بنیادین در برخورد با این مدل و سبک زندگی جهان شمول رهنمون شد. گفتنی ست که این کلاس در روزهای 29 و 30 دی ماه برگزار گردید.

 

کلاس اصول تعلیم و تربیت اسلامی :

این مبحث با تدریس حجه الاسلام نیری (مسئول نهاد رهبری دانشگاه شیراز) ارائه می شود و به مولفه های تاثیرگذار در امر تعلیم و تربیت از منظر اسلام میپردازد. این کلاس در روزهای 2 و 3 بهمن ماه برگزار می شود. 

 

لینک خبر تصویری طرح ضیافت اندیشه اساتید : اینجا 

 

فایل ضمیمه:

 

 

 


خروج