چهارشنبه ٠٥ تير ١٣٩٨
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
اوقات شرعی
صفحه اصلي > هم اندیشی اساتید 
اخبار > تنظیم ساعت پایتخت به وقت دلار ؟!
 


 

    سه شنبه ٢١ فروردين ١٣٩٧                       

                        در حاشیه بحران ارزی این روزها:                           

تنظیم ساعت پایتخت به وقت دلار ؟!

یادداشتی درباره نقشی که دلار به عنوان اسلحه ای برای کشورهای سلطه گر ایفا می کند.

 

 

 
پس از جنگ جهانی دوم آمریکا در کنار قدرت نظامی خود برای تسلط بر منابع دنیا ، همزمان با کنفرانس برتون وودز (Bretton-Woods Conference) در سال 1944، نظام پولی پایه گذاری کرد تا بعدها نقش آن روشن شود و همه دنیا تحت امپراطوری دلار قرار بگیرد.
 
بعد از جنگ جهانی دوم تا امروز دلار دقیقا در نقش یک سلاح مانند موشک های بالستیک دور برد در جهت تغییر نظام های مستقل و تسلط بر آنها مورد استفاده قرار گرفته است. و هرچه کشوری وابسته تر به نظام مالی مبتنی بر دلار بوده، به همان اندازه آسیب پذیرتر شده است.
 
سیستم اقتصادی جمهوری اسلامی هم کاملا وابسته به امپراطوری دلار است و دولت های مختلف هم که روی کارآمده اند تلاش جدی برای کاهش این وابستگی نکرده اند. بگونه ای که آمریکا برای کنترل رفتار ایران در هر مسئله ای سال هاست اهرم اقتصادی را بکار می گیرد.
 
بحران ارزی در سال 91 و فشارهای تحریمی که با عدم مدیریت صحیح دولت و همزمان اخلال گران داخلی منجر به منعقد شدن برجام و تغییر رفتار نظام جمهوری اسلامی در حوزه هسته ای آن هم بدون هیچ دستاوردی شد.
 
امروز نیز شاهد آن هستیم شاخص قیمت دلار در حال تبدیل شدن به شاخص موفقیت و شکست اقتصاد ایران است و با بالارفتن قیمت دلار، بازار اقتصادی دچار تلاطم جدی می شود. از آن طرف هم عده ای در داخل هم زبان با آمریکا مجددا تنها راه نجات اقتصاد ایران را همراهی با آمریکا و تغییر رفتار ایران در مسائل دیگر مانند موشکی و منطقه ای جا می اندازند.
 
تا زمانیکه ساعت اقتصادی ایران به وقت دلار تنظیم شده است، و دولت ها هیچ تلاشی برای رهایی از سلطه دلار مانند انعقاد پیمان های پولی دوجانبه نکنند، سلاح دلار کارآیی خودش را از دست نخواهد داد و باید شاهد آن باشیم که بقیه دستاوردهای انقلاب اسلامی را هم معامله کنیم.
 
 

 

فایل ضمیمه:

 

 

 


خروج
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
» عضویت «
پیوندها

نهاد رهبری دانشگاه ها

خبرنامه دانشجویان ایران

پایگاه استاد شهید مطهری