دوشنبه ١٩ آذر ١٣٩٧
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
اوقات شرعی
صفحه اصلي > هم اندیشی اساتید 
اخبار > زن مُدرن و توهم ترقّی
 


 

    يکشنبه ١٧ دی ١٣٩٦                       

                        اجرای طرح استعماری کشف حجاب :                           

زن مُدرن و توهم ترقّی

با دخالت مستقیم بیگانگان خصوصا انگلستان نظام سیاسی جدیدی در ایران در حال شکل‌¬گیری بود، نظامی که با تثبیت پایه‌های سلطنت رضا خان تحت عنوان حکومت پهلوی تشکیل یافته و به استثمار مردم پرداخت.

 

 

با دخالت مستقیم بیگانگان خصوصا انگلستان نظام سیاسی جدیدی در ایران در حال شکل‌­گیری بود، نظامی که با تثبیت پایه‌های سلطنت رضا خان تحت عنوان حکومت پهلوی تشکیل یافته و به استثمار مردم پرداخت.

از آن جایی که رضاخان قدرت مطلق را در دست داشت سعی نمود. چیزهایی را که به زعم بی‌سواد خودش و تحت الغائات غربی‌ها عامل پیشرفت می‌­دانست از تمدن های غربی اخذ کند، ولی علیرغم پیشرفت‌­های غربیان در حوزه­‌های صنعتی و علوم ظاهری، رضا خان بی­‌حجابی زنان را از آنان  اخذ نمود و ترقی و پیشرفت را در ظاهر شدن زنان بی‌­حجاب دانست.

کشف حجاب در کشور ما یک حرکت استبدادی و قلدر مابانه بر علیه فرهنگ و ارزشهای اسلامی و دینی کشور بود. استعمار می دانست که زن در جوامع رکن و نقش اصلی را دارد و مسلما با تزلزل و خلل در جایگاه زن ، تزلزل در دیگر ارکان جامعه امکان پذیر است. متاسفانه رژیم پهلوی با کشف حجاب به عنوان یکی از مولفه های مدرنیزم به اولین سنگر مقاومت یعنی زنان آسیب وارد آورد و افراد لاابالی نظیر حکومت گرایان و وابستگان رژیم پهلوی و خانواده رضاشاه و گروههای ربابی مسلک و روشنفکران که تحت تاثیر استعمار غرب بودند از این مسئله سود می بردند. بیشترین بهره برداری، نصیب استعمار غرب شد. عوض شدن مدل زندگی افراد، مصرف کردن کالاهای غربی، تبدیل شدن ایران به بازار بزرگی برای مصرف کالای غربی و سرازیر شدن سود سرشار بسوی کمپانی های غربی.

استعمار علاوه بر تغییر در پوشش افراد، فرهنگ را نیز تغییر داد و زمینه وابستگی اقتصادی و فرهنگی و سیاسی را به غرب فراهم کرد.

هانری لابوچر نماینده مجلس انگلیس به این حقیقت اعتراف کرده ، می گوید: ما بدون استثنا بزرگترین راهزنان و غارتگرانی هستیم که تا بحال کره زمین بخود دیده است. ما بدتر از سایر جهانیان هستیم زیرا علاوه بر آن صفات، موذی و منافق نیز می باشیم. ما به چپاول می بریم و همیشه آن غارت را به خیر و صلاح جهانیان وانمود می نماییم. (مرکز بررسی اسناد تاریخی وزارت اطلاعات، تغییر لباس و کشف حجاب به روایت اسناد، ص 43)

غربیان و استعمارگران بعد از دوره رنسانس و جنگ جهانی اول، دید و طرز تفکر دیگری به خود گرفته و به همه چیز به دید سرمایه داری می نگریستند و تمام ابزارها را در خدمت سرمایه داری و منفعت طلبی فردی بکار می گرفتند. یکی از بهترین و برنده ترین مولفه های استعمار استفاده از زنان بوده و هست. زن مظلوم ترین قربانی سرمایه داری غرب و در عین حال برنده ترین سلاح دست همین سرمایه داری است. (حداد عادل غلامعلی، فرهنگ برهنگی و برهنگی فرهنگی، ص 34)

با وجود تلاش­‌های بی­شمار حکومت و دولت‌­های غربی مردم ایران که همواره پیرو مذهب و سنت­‌های بنیادی خود بودند و زیر بار ننگ بی‌­حجابی نمی­‌رفتند، تا آن که در تاریخ 17 دی ماه سال 1314 قانون کشف حجاب به صورت اجبار درآمد و از حضور زنان محجبه در مجامع عمومی جلوگیری شد. در واقع کشف حجاب آغازی برای وابستگی­‌های بیشتر به استعمارگران اروپایی بود تا زمینه را برای چپاول و غارت آنان فراهم ساخت.

 

 

فایل ضمیمه:

 

 

 


خروج
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
» عضویت «
پیوندها

نهاد رهبری دانشگاه ها

خبرنامه دانشجویان ایران

پایگاه استاد شهید مطهری