جمعه ٠١ تير ١٣٩٧
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
اوقات شرعی
صفحه اصلي > هم اندیشی اساتید 
اخبار > چگونه آتش به اختیار باشیم...
 


 

    يکشنبه ١١ تير ١٣٩٦                       

                        :                           

چگونه آتش به اختیار باشیم...

آتش‌به‌اختیار به معنی کار فرهنگی خودجوش و تمیز است.

 

 

رهبر معظم انقلاب در ادامه فرمان آتش به اختیار در دیدار با دانشجویان، در خطبه های نماز عید فطر با تعبیر "کار تمیز فرهنگی" بخشی از کلیات آن فرمان را تبیین فرمودند.

رهبر معظم انقلاب فرمودند:

از جمله‌ی کارهای مهم، کارهای فرهنگی است؛ ما خُلل و فُرج فرهنگی زیاد داریم؛ جاهایی که نفوذگاه دشمن است ازلحاظ فرهنگی، بسیار است؛ این را، هم مجموعه‌های مسئول دولتی، هم مجموعه‌های گسترده‌ی عظیم مردمی موظّفند که انجام بدهند. «آتش‌به‌اختیار» به معنی کار فرهنگی خودجوش و تمیز است؛ آنچه ما گفتیم معنایش این است که در تمام کشور، جوانها و صاحبان اندیشه و فکر، صاحبان همّت، خودشان با ابتکار خودشان، کار را -کارهای فرهنگی را- پیش ببرند، منافذ فرهنگی را بشناسند و در مقابل آنها، کار انجام بدهند؛ آتش‌به‌اختیار، به معنای بی‌قانونی و فحّاشی و طلبکار کردن مدّعیانِ‌ پوچ‌اندیش و مدیون کردن جریان انقلابی کشور نیست. نیروهای انقلابی بیش از همه باید مراقب نظم کشور، مراقب آرامش کشور، مراقب عدم سوءاستفاده‌ی دشمنان از وضعیّت کشور، و مراقب حفظ قوانین [باشند]؛ این مراقبتها در درجه‌ی اوّل متوجّه به نیروهای انقلاب است که دلسوزند، علاقه‌مندند و مایلند که کشور به سمت هدفهای خود حرکت بکند.


در ادامه برخی نکات گفتنی تبیین می‌شود تا بهانه‌ای باشد برای توجه‌دهی و دعوت صاحبان فکر و قلم و ایده در بیان ابعاد بیشتر آن:

۱- نکته امیدبخش این است که فرمان آتش به اختیار در کنار کار خودجوش و تمیز فرهنگی، نشان‌دهنده اعتقاد عمیق رهبری به رشد و بالندگی جریان انقلاب اسلامی می‌باشد؛ به‌طوری‌که بدنه اجتماعی تفکر انقلابی، این شایستگی را دارد که کم‌کاری و اختلال نهادهای تعطیل فرهنگی را پوشش دهد.

2- کار تمیز فرهنگی مطلقا با اقدامات خودسرانه و هزینه‌زا تفاوت دارد؛ چرا که در فعالیت فرهنگی تمیز و خودجوش، روش‌های ترویج ارزش‌ها «نخبه‌پسند و مردم‌فهم» است و می‌تواند افکار عمومی را اقناع کند. از جمله:
* اهتمام حداکثری به فعالیت فرهنگی ایجابی و در کنار آن -در موارد ضروری- اقدامات سلبی (جذب حداکثری و دفع حداقلی در حوزه فرهنگ)
* ژرف نگری فرهنگی (توجه همزمان به علت و معلول در مسائل فرهنگی)
* صبر راهبردی فرهنگی (سعه‌صدر، آینده‌نگری و ظرفیت روحی برای تحمل کردن دیرمحصول بودن اقدامات فرهنگی، استقامت و...)

3- کار تمیز فرهنگی با ابتکار و ابداع و آگاهی کامل نسبت به مؤلفه‌های لازم برای تأثیرگذاری بر مخاطب (اصل تخاطب) قابل انجام است (متناسب با مخاطب و محیط).

در اثر تحولات جدید، مجاری «تأثیرگیری» و «تأثیرگذاری» فرهنگی متحول شده است و این مسأله می‌بایست به‌خوبی درک شود.

4- کار تمیز فرهنگی به نیازهای واقعی فرهنگی-اجتماعی جامعه می‌پردازد و در دام "اقدامات واکنشی فرهنگی" قرار نمی‌گیرد.

بخشی از اقدامات کنونی، ناشی از مسأله‌سازی کاذب جریان معاند و جریان غربگرا است و پرداختن به آن، اصلا اولویت فرهنگی ندارد.

جریانی وجود دارد که فریبکارانه به برخی موضوعات فرعی ضریب می‌دهد و برخی موضوعات اصلی را به حاشیه می‌برد و اینگونه زمین بازی مدنظرشان را به جریان انقلابی تحمیل می‌کنند.

5- تمرکز صرف جریان انقلابی بر نقد رفتارهای نادرست برخی مسؤولان، سبب می‌شود جریان انقلابی از تخاطب واقعی با مردم و اهتمام به اولویت‌های فکری-فرهنگی جامعه غافل شود؛ امری که رهبری بر آن تأکید جدی فرمودند.

 

فایل ضمیمه:

 

 

 


خروج
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
» عضویت «
پیوندها

نهاد رهبری دانشگاه ها

خبرنامه دانشجویان ایران

پایگاه استاد شهید مطهری